Vakıf Hizmet Binamız

Kur’an Araştırmaları Vakfı Allah’ın Yüce Kitabı Kur’ân’ı doğru anlamak, ilahî mesajlarını hayatımıza yansıtmak ve Allah’a karşı sorumluluklarını yerine getirmemize yardımcı olmak amacıyla 1993 yılında kurulmuştur. Vakfımız U.Ü. İlahiyat Fakültesi Hocalarının önderliğinde bazı işadamları, sanayici ve serbest meslek mensupları tarafından Bursa’da kuruldu. Kur’an Araştırmaları Vakfı, sönmeyen bir azim ve artan bir heyecanla 26 yıldır, Kur’an’a ve İslamî İlimlere hizmete devam etmektedir. Bursa’nın manevi ve kültürel değerlerine karınca kararınca katkı sağladığına inandığımız KURAV, inşallah yeni bilimsel çalışmalara imza atarak âlimler şehri olan Bursa’mızda kalıcı hizmetlerine devam edecektir.

Toplumumuza borcumuzu ödeyebilmek için, daha köklü ilmi faaliyetlere girişmemiz gerekir. Bunun için geniş bir mekâna ihtiyacımız vardır. Bu ihtiyacı karşılamak için İlahiyat Fakültesinin yakınında satın aldığımız 375 m2 arsa üzerinde 1500 M2’lik “KUR’AN ARAŞTIRMALARI MERKEZİ” inşası için yakın zamanda inşallah temel atılacaktır.

Vakfımızın yolu, Kur’an-i Kerim, sahih sünnet ve müçtehid âlimlerimizin içtihatlarını örnek alarak İslamî ilimlerin gelişmesine katkı sağlamak, diğer yandan sağlam dini inancımızı ortaya koyup halkımızı hurafelerden korumaktır.   

Başlangıçta çok küçük bir sermaye ile kurulan KURAV, yüce dinimize ve İslamî ilimlere hizmet için yola çıkmıştır. Vakfımız İslam ve Ehl-i Sünnetten başka bir isme intisabı reddeder.

Halen gelir getirecek önemli bir kaynağı bulunmayan Vakfımız, İlahiyat Hocalarımızın üstün çabaları, kurcularının özel gayretleri ve bazı hayırseverlerin cüz’î nakdi yardımları ile hizmet üretmeye çalışmaktadır. Ancak, Vakfın Kendine ait bir merkezi yoktur. Halen Tahtakale’de hizmet verdiği mekân hayırsever bir üyemizin tahsis ettiği iç içe iki oda ve 1 salondan oluşmaktadır. Kur’an Araştırmaları Merkezi projemizi ve senedimizde amaçlanan ilmî çalışmaları inşallah hayır sahiplerinin destekleriyle gerçekleştirmek istiyoruz. Bu emelimize ulaşmak için dualarınızı ve her türlü desteğinizi bekliyoruz. Hepinize ebedi mutluluk, şehitlerimize rahmet, devletimize ebediyet vermesini Yüce Allah’tan niyaz ediyoruz.